Wymarzony dom krok po kroku – Jak wybrać działkę budowlaną ? cz.1

W swojej pracy wielokrotnie spotkałam się z lawiną pytań dotyczącą tematu procesu inwestycyjnego. Inwestorzy, którzy pragną zrealizować swoje marzenia o domu często nie bardzo wiedzą od czego zacząć. Chciałabym w kilku wpisach przedstawić krok po kroku  , jak powinien wyglądać proces inwestycyjny od strony inwestora. Najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok, potem idzie już z górki 🙂 Pomijając oczywiście wszelkie hece urzędowe….

Na początku zajmiemy się zagadnieniem dotyczącym wyboru gruntu pod budowę wymarzonego domu. Bowiem wybór działki budowlanej jest jednym z ważniejszych etapów w procesie inwestycyjnym. Czasami zdarza się, że nie musimy wybierać, ponieważ od dawien dawna posiadamy ziemię, na której planujemy się osiedlić. Jeśli jednak stoimy przed zakupem działki na co zwracać uwagę ? Czym się kierować? Jak ugryźć temat? Od czego zacząć?

1. Na początku była działka….

To pierwszy krok do posiadania wymarzonego domu. Najpierw wybieramy działkę , a potem projekt. Oczywiście można odwrotnie, ale dużo prościej jest , gdy zrobimy wszystko zgodnie z prawidłową kolejnością. Nie musimy wiedzieć jak będzie dokładnie wyglądał nasz projekt, ale dobrze, gdy potrafimy wstępnie określić własne potrzeby. Pomocna będzie wiedza dotycząca wielkości domu, jego metrażu, wysokości budynku ( piętrowy, parterowy, czy z poddaszem), warto również zastanowić się nad tym, czy obojętny nam jest kształt dachu, czy chcemy , aby nasz dom posiadał konkretny jego kształt i typ , np płaski lub wielopołaciowy. Spróbujmy także określić mniej więcej nasze preferencje estetyczne. Wielu inwestorów  nie poświęca temu zagadnieniu początkowo zbyt wiele uwagi, a gdy dochodzi do etapu projektowego lub wyboru projektu, okazuje się, że warunki zabudowy występujące na danej parceli określają wykorzystanie konkretnych materiałów wykończeniowych, nie do końca zgodnych z oczekiwaniami inwestorów. Należy zatem wypracować sobie ogólną wizję nowego lokum i poszukiwać działki, która pozwoli na jej zrealizowanie jednocześnie bezkonfliktowo wpisując się w otoczenie.

Największą zmorą inwestorów poszukujących gotowych projektów , tzw. projektów typowych, okazuje się być wybór  odpowiadający usytuowaniu budynku na jego działce względem stron świata. Ma to dość spore znaczenie, zatem przy wyborze działki i założeniu , że posiadamy ogólną wiedzę na temat własnych preferencji , warto zwrócić uwagę od której strony jest zjazd z drogi publicznej na działkę, gdyż od tej strony przeważnie projektuje się wejście główne do domu ( nie zawsze, ale najczęściej), warto także znać wstępny układ funkcjonalny budynku. Wystarczy wiedza w zakresie ilości pomieszczeń na kondygnacji i ich przeznaczenie, wielkości garażu , jeśli ma być on wbudowany w bryłę domu, etc.

2. Plan miejscowy czy warunki zabudowy ?

O tym, którym przepisom podlega wybrana działka mówią uchwały dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w danej gminie.

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania ?

Jest to akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy. Zawiera ona informacje o charakterze działki jak również o jej przeznaczeniu, czyli mówi o tym , co możemy na niej wybudować i jak będzie wyglądało jej sąsiedztwo .  Dzięki temu możemy łatwo sprawdzić, czy za chwilę przed naszymi oknami nie pojawi się np. droga szybkiego ruchu lub potężna fabryka. Uchwała składa się z części tekstowej oraz graficznej. Więcej na temat definicji planu miejscowego można przeczytać tu .

Jeśli samorząd nie uchwalił do tej pory miejscowego planu na terenie , na którym znajduje się wybrana działka,  dla parceli  zostanie wydana Decyzja o Warunkach Zabudowy i zagospodarowania terenu , popularnie zwana „wuzetką „. Występuje się o nią w gminie , która wydaje decyzję z upoważnienia wójta  , burmistrza lub prezydenta miasta. O ustalenie warunków zabudowy może wystąpić każdy, bez względu na to, czy posiada się prawa do nieruchomości czy też nie.

..cdn…

Zapraszam do śledzenia bloga, niebawem pojawią się kolejne części wpisu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: