Kuchnia – ciąg dalszy rozważań :) Pomówmy więc o kuchni idealnej…

Witam po długiej przerwie zafundowanej przez małe pisklę , a w zasadzie małego ssaka, który oczekiwanie, nie zaprzeczę, pojawił się w naszym wspólnym gnieździe 🙂 Pisklę troszkę dorosło, stało się nieco mniejszym terrorysta i pozwala mamie powoli powrócić na bloga, za co matka jest niesamowicie wdzięczna 🙂

 

Koniec prywaty, do roboty !

Dziś poruszę temat , który zapewne spędza sen z powiek niejednej / niejednemu z Was, czyli o zasadach , które pomogą nam stworzyć kuchnię idealną.

Bez względu na to, czy będziemy mieć do czynienia z remontem istniejącego pomieszczenia, czy też z aranżacja nowej przestrzeni , musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. A mianowicie:

– przygotujmy sobie plan działania. Przemyślmy , jaka kuchnia nam się marzy, w jakim stylu. Zastanówmy się jakie jest jej przeznaczenie, do czego będzie nam służyć, czy tylko do przygotowywania posiłków, czy może powinien znaleźć się w niej aneks jadalny, a może duży stół? Pamiętajmy, że powinna ona zgrywać się stylistycznie i estetycznie z pozostałą częścią domu czy mieszkania. Kolejnym krokiem po określeniu jej charakteru jest wyznaczenie sobie budżetu zamierzenia, to bardzo ułatwia etap projektowania, zarówno projektantowi jak i Inwestorowi i dość mocno warunkuje wygląd tego , co chcemy uzyskać i osiągnąć.

– pamiętajmy o zasadach ergonomii w kuchni i o tym, aby wygospodarować w jej przestrzeni 5 stref , ułożonych najlepiej w podanej kolejności: strefę zapasów, którą będą pełnić spiżarka lub lodówka, następnie strefę przechowywania (np. naczynia, sztućce, talerze), strefę zmywania (zlewozmywak, zmywarka), strefę przygotowywania posiłków ( kawałek blatu roboczego) oraz strefę gotowania i pieczenia ( kuchenka lub płyta, piekarnik). Warto również tak aranżować przestrzeń , aby w miarę możliwości utworzyć w rzucie trójkąt roboczy pomiędzy lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem

projekt kuchni

 

-biorąc pod uwagę kształt pomieszczenia oraz własne preferencje wybierzmy kształt zabudowy kuchennej. Wyróżniamy 4 formy zabudowy:

Jednoliniowa : jest to jeden ciąg meblowy, zawierający kuchenkę , lodówkę i zlewozmywak w jednej linii oddzielone blatem. Idealny do aneksów kuchennych i wąskich kuchni. W takiej zabudowie nie jest możliwe stworzenie trójkąta roboczego, a więc zwróćmy szczególną uwagę na zachowanie kolejności stref ( przechowywanie, zmywanie, gotowanie).

 

 

Dwurzędowa: idealnie sprawdza się w wąskich kuchniach wymkniętych, gdzie okno znajduje się naprzeciw drzwi wejściowych do pomieszczenia. Taka zabudowa pozwala nam na zaaranżowanie trójkąta roboczego, odległośc między szafkami nie powinna przekraczać 125cm .

 

 

W kształcie litery L : zabudowa obejmująca sąsiadujące ze sobą ściany. Dobrze odnajduje się w aranżacji prostokątnych i kwadratowych kuchni.

 

 

W kształcie litery U: ciągnąca się wzdłuż trzech kolejno sąsiadujących ze sobą ścian, bardzo wygodna, gdyż zazwyczaj istnieje możliwość takiego umiejscowienia sprzętów, aby każdy z nich znajdował się w zasięgu ręki użytkownika kuchni.

– warto zapoznać się z funkcjonalnymi odległościami stosowanymi w projektowaniu kuchni :

Aby kuchnia była funkcjonalna odległość lodówki od zlewozmywaka powinna wynosić od 120 do 210 cm, zlewozmywaka od płyty (kuchenki) od 90 do 210 cm, płyty grzewczej od lodówki od 120 do 270 cm. Pilnujmy, aby zlewozmywak nie znajdował się w odległości większej niż 3 m od odpływu kanalizacyjnego. Jeżeli w naszej kuchni planujemy kuchenkę lub płytę gazową projektujmy ją w odległości min 50 cm od okna.  Okap wieszamy na wysokości od 65 do 75 cm od poziomu płyty grzewczej. Aby korzystanie z szafek górnych nie sprawiało problemów montujmy je na wysokości ok. 55-65 cm ponad powierzchnią blatu. Nie umieszczajmy płyty grzewczej przy słupkach meblowych lub ścianie, najwygodniej będzie jeśli po jednej i drugiej stronie płyty zostawimy minimum 30 cm blatu roboczego.

 

Jeśli marzysz o kuchni , w której przebywanie kojarzyć Ci się będzie z przyjemnością i pragniesz, aby prace kuchenne należały do najprzyjemniejszych, przede wszystkim postaw na jakość. Polecam wizytę w profesjonalnym salonie meblowym , obejrzenie i dotknięcie poszczególnych rodzajów materiałów i stylów frontów meblowych, blatów, łączeń , a jeśli sam nie radzisz sobie z zaplanowaniem wymarzonej kuchni dla Ciebie i Twojej rodziny , skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który pomoże Ci ogarnąć chaos i stworzyć dla Ciebie przestrzeń idealną.

 

projekt kuchni

 

 

 

 projekt kuchni

 

projekt kuchni

 

projekt kuchni

Reklamy
Comments
2 Komentarze to “Kuchnia – ciąg dalszy rozważań :) Pomówmy więc o kuchni idealnej…”
  1. Małgosia pisze:

    Przede wszystkim – gratulacje z powodu małego pisklaka-ssaka 🙂
    Kuchenne porady, mam nadzieję, kiedyś będę mogła wypróbować… na razie moja kuchnia nijak do tego nie przystaje 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: