Nowe stare krzesła

Nie macie wrażenia, że to, co wyprodukowano parędziesiąt lat temu jest trwalsze niż to , co oferuje nam współczesny rynek? Niejednokrotnie miałam odczucie , że tak właśnie jest. Obecnie panuje moda na przywracanie do życia starych mebli z babcinych strychów, dziadkowych piwnic i innych zapomnianych miejsc. Sama jestem pasjonatką tego typu akcji i jakieś dwa lata temu zostałam posiadaczką niesamowitych krzeseł z lat 80tych, stanowiących wówczas część jadalni moich dziadków i zalegających u nich na strychu przez jakieś 10 lat. Teraz już wiem, że czekały właśnie na mnie ! 🙂 Na razie udało mi się jedynie wziąć je ‚pod opiekę’, stoją dalej i czekają na kolejny ruch z mojej strony,mianowicie renowację. Mam kilka pomysłów, ale brak mi czasu (taki trywialny, ale prawdziwy argument), aby się nimi porządnie zająć. Przeglądając strony internetowe trafiłam na artykuł w jednym z portali dotyczący przyozdabiania starych krzeseł. Dla szukających inspiracji relacjonujemy artykuł pokazujący,  jak w prosty sposób , mieszcząc się w niewygórowanym budżecie, można sobie sprawić świetną dekorację naszej przestrzeni i dać drugą szansę zapomnianym lub wyrzuconym meblom.

Będziecie potrzebować : 

– nożyczki, pędzle, nożyk introligatorski, tacker, zszywki tapicerskie

– papier ścierny

– tkanina i klej do tkanin

– taśma dwustronna z siatką, taśma malarska

– farba akrylowa do drewna,

– filc, wym. 30×30

– ozdobna taśma tapicerska

 

1. Nasze perełki przywracane do życia. 

2.  Odrywamy starą taśmę tapicerską z siedziska, zdejmujemy (odkręcamy) je, papierem ściernym szlifujemy drewniane elementy, oczyszczamy krzesła z pyłu miękką, zwilżoną szmatką.

3. Nakładamy czarną farbę , czekamy aż wyschnie i malujemy drugi raz.

Widzimy, że autor artykułu zabezpieczył taśmą malarską nogi krzesła w połowie ich wysokości. Jeśli chcemy , aby tak jak w tym przypadku, były one dwukolorowe, powinniśmy zrobić dokładnie tak samo.

4. Zabieramy się za siedzisko. Wybranym kawałkiem tkaniny obijamy go na nowo, mocno naciągamy tkaninę i mocujemy od spodu za pomocą tackera i zszywek tapicerskich.

To samo robimy z oparciem – jeśli jest wyłożone tkaniną. Po wykonaniu tej czynności , wykańczamy nasze krzesło dekoracyjną taśmą tapicerską. Do tego celu używamy kleju do tkanin. Musimy pamiętać o zabezpieczeniu zarówno siebie jak i przedmiotu 🙂

5. W sumie krzesło wydawałoby się już skończone i jeśli chcemy na tym poprzestać, proszę bardzo ! Jeśli jednak pragniemy czegoś więcej, autor krzesełkowej metamorfozy proponuje nam wykonanie folkowej dekoracji. Oto kilka wskazówek, jak się do tego zabrać :

Z papieru wycinamy kształt swojej dekoracji – w tym wypadku autor proponuje .. kogutka 🙂 Ale może to być powiedzmy ornament, kwiat, kapelusz, inne zwierze, co nam żywnie przyjdzie do głowy, wystarczyły nawet kolorowe kółka lub inne formy geometryczne, jeśli nie mamy zdolności manualnych i plastycznych. Ale do rzeczy – jak też radzi autor artykułu – na filc naklejamy taśmę dwustronną z siatką i odrysowujemy na nich (filc + taśma) nasz kształt szablonu, następnie wycinamy nożyczkami to co udało nam się odbić i….

…i odklejamy jedną stronę taśmy. Przykładamy nasz wzór do oparcia i voila!! Gotowe! Prawda, że banalnie proste !!

A tak wyglądają krzesła po metamorfozie. Jeśli miałabym je robić dla siebie, zapewne nogi nie byłyby dwukolorowe , a zamiast czarnego koloru użyłabym białej lub jasnoniebieskiej farby i raczej nie obijałabym siedziska czerwonym kolorem tkaniny, ALE mimo wszystko autorowi gratulujemy pomysłu ! Chcieliśmy pokazać Wam jak szybko i tanio można wykonać renowację , wydawałoby się , niepotrzebnych mebli.

 

Popatrzcie jeszcze na taki sposób odnawiania mebli  – wydaje mi się jeszcze prostszy i tańszy niż ten, który przedstawiłam powyżej. Takie krzesła można znaleźć w bardzo wielu miejscach, gdzie zapewne okażą się niepotrzebne, zatem w łatwy sposób możemy skompletować sobie fantastyczny komplet do jadalni 🙂 Nie wspomnę już nawet o minimalnych kosztach…. Proszę spójrzcie.

1. Standardowo : krzesło czyścimy z kurzu i pajęczyn , przecieramy papierem ściernym , wilgotną szmatką omiatamy z pyłków.

2. Rozkładamy się z gazetami, żeby nie pobrudzić posadzki, stawiamy krzesło i traktujemy mebel sprayem lub malujemy białą farbą.

3.  Odrysowujemy kształt siedziska na kartonie lub tekturze.  Nastepnie wycinamy szablon i przykładamy najpierw do gąbki tapicerskiej , odrysowujemy, nożykiem wycinamy kształt siedziska, a następnie przykładamy szablon do wybranej tkaniny, odrysowujemy dodając powiedzmy 2 cm margines. Wycinamy kształt z materiału. Musimy wyciąć dwie części – spód i wierzch.

4. Następnie szyjemy poduszkę .  Gąbkę wkładamy miedzy obydwa kawałki materiału i wykorzystujemy nasz talent krawiecki w celu wykonania siedziska. Możemy z tego samego materiału wykonać paski do przymocowania poduszki do krzesła, albo doszyć np ozdobny sznurek lub tesiemki, albo paski z rzepami.

Poduchę przypinamy do krzesła i gotowe !

Takich pomysłów na odnowienie starych mebli znajdziecie w sieci mnóstwo. Zachęcam do odświeżania swoich wnętrz, tym bardziej, że sama jestem osobą, ciężko przeżywającą rozstania z przedmiotami, których żywot powoli dobiega końca ,i to nie dlatego, że się zużyły, ale po prostu przestały być współczesne i zgodne z obowiązującymi trendami . Ponieważ należę również do ludzi, którym wydaje się, że wszystko jeszcze może się przydać – jest to dla mnie rewelacyjny sposób na odświeżenie starych przedmiotów, stworzenie czegoś nowego ze starego, jednocześnie mając przeświadczenie, że nic się nie zmarnowało , a do tego zyskało nową szansą i nowe „życie”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: