7@nite

Siedem synagog z krakowskiego Kazimierza zostanie otwartych sobotniej nocy dla turystów z okazji pierwszej w Europie, a nawet na świecie nocy synagog. Wyjątkowe wydarzenie nazwano „7@nite”.

Nocne zwiedzanie żydowskich świątyń zainauguruje uroczysta hawdala, czyli zakończenie szabatu, które na dachu budynku Centrum Społeczności Żydowskiej (ul. Miodowa 24) poprowadzi naczelny rabin Krakowa Boaz Pash (godz. 21.50). Wszystkie synagogi będą otwarte od godz. od 22.30 do 2. W każdej zaplanowano inne wydarzenia. W synagodze Tempel zagra izraelski zespół rockowy Keped. Muzycy wykonają głównie izraelskie przeboje w rockowych aranżacjach.

W synagodze Kupa zaplanowano dwie debaty: „Kobiety w judaizmie” i „Młodzi w judaizmie”. W synagodze Poppera odbędą się warsztaty plastyczne, których uczestnicy robić będą gwiazdy Dawida oraz ozdobne pudełko mezuzy.

W Starej Synagodze, która jest oddziałem muzealnym, będzie można oglądać wystawę poświęconą architekturze, mając w tle muzykę miksowaną przez DJ Krzaka. W synagodze Wysokiej zaplanowano prezentację multimedialną o współczesnym życiu społeczności żydowskiej, a w synagodze Izaaka dwie wystawy o Izraelu. W tej ostatniej będzie można też skosztować koszernych potraw i poznać tańce izraelskie.

W synagodze Remu co 20 minut odbywać się będą spotkania „ABC judaizmu”, na których będzie można usłyszeć podstawowe informacje o obrzędowości i duchowości judaizmu. To jedyne wydarzenie tej nocy, na które obowiązują wcześniejsze zapisy. Wstęp do wszystkich synagog będzie bezpłatny.

– Synagogi są przeważnie zamknięte dla zwiedzających, w tę jedną noc to się zmieni – mówi Monika Elliott, inicjatorka akcji „7@nite”. – Program zwiedzania został opracowany z myślą o młodych ludziach, by odkryli synagogi nie tylko jako miejsca kultu religijnego, ale także jako płaszczyznę spotkań społeczności żydowskiej, gdzie m.in. odbywają się debaty i tańce – dodaje Elliott. Projektowi towarzyszyć będą także warsztaty fotograficzne, miejska gra planszowa o Kazimierzu, pokaz filmu „Na końcu świata w lewo” oraz święto ulicy Józefa.

Gdzie i kiedy:
Sobota 4.06
Krakowski Kazimierz
www.jcckrakow.org
Godz. 22.30-2.
Wstęp wolny

Źródło : krakow.naszemiasto.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: