Nowoczesne Domy

Trendy w projektowaniu domów nie zmieniają się tak szybko jak chociażby trendy w modzie, a nawet w aranżacji wnętrz. To co aktualnie jest najmodniejsze i najchętniej projektowane przez projektantów lub poszukiwane przez inwestorów kształtowane jest poprzez styl naszego życia, zaspokojenie potrzeb i postęp cywilizacyjny idący w parze z postępem technologicznym.

Zrównoważone budownictwo 

Bez wątpienia, największym zainteresowaniem cieszą się domy w technologii pasywnej, czyli budynków o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Straty ciepła niwelowane są dzięki odpowiednio zaprojektowanym ścianom zewnętrznym, ważna jest też lokalizacja na działce. Budynek pasywny usytuowany jest tak, aby możliwe było dostarczenie jak największej ilości energii z zewnątrz. Ważną rolę odgrywają w projekcie okna (trzy szybowe, szczelne) zapewniające znacznie mniejsze straty energii. Zasada lokowania okien w tego typu projektach sugeruje , iż powinny być one jak największe od strony południowej, zaś od północnej projektujemy okna małe, które zmniejszają ubytki energii.

Bryła takiego domu jest zwarta, a jej formę zazwyczaj kształtuje lokalizacja. Zdecydowanie wyróżnia się wśród sąsiedniej zabudowy.

Zaletą takiego budynku jest niewątpliwie zmniejszenie kosztów jego utrzymania. Większy wkład finansowy włożony w sam projekt, a potem realizację (czyli około 35% drożej), zwraca się po kilku latach poprzez niższe koszty eksploatacji w stosunku do domów realizowanych w technologii tradycyjnej. Dla przykładu budynek energooszczędny, o powierzchni 200 m2, dogrzewany za pomocą pompy ciepła, potrzebuje rocznie ok. 3 000 kWh, co wiąże się z szacunkowym kosztem 300 zł. Porównując: 10-letni standardowy budynek, potrzebuje 22 000 kWh rocznie, co przy założeniu ogrzewania elektrycznego, stanowi wydatek w wysokości 5 000 zł.

Kolejnym ważnym aspektem przemawiającym za domem pasywnym jest ukłon w kierunku ekologii. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom zmniejsza się niekorzystny wpływ na klimat globalny – poprzez ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku , emisja dwutlenku węgla jest znacznie mniejsza niż w tradycyjnych gospodarstwach domowych. Niezbędnym elementem każdego domu tego typu jest wentylacja. Jest ona skonstruowana tak, aby zminimalizować straty ciepła. Ciepłe powietrze wychodzące z budynku jest używane do ogrzania zimnego i świeżego powietrza z zewnątrz. Proces ten odbywa się w wymienniku ciepła ogrzewającego świeże powietrze ciepłym, pochodzącym – nie pozwalając na ich przemieszanie.

Domy inteligentne

Oprócz energooszczędności w naszym domu pragniemy także, aby był on łatwy w obsłudze, kolokwialnie ujmując. Przy obecnym stylu życia de facto nie spędzamy w nim zbyt wiele czasu. Są to przeważnie wieczory i weekendy. Tak więc pragniemy zimą wrócić do ciepłego, nie wyziębionego domu, chcielibyśmy nie zapomnieć o wyłączeniu wszystkich świateł i odłączeniu dopływu prądu do wybranych urządzeń wtedy, kiedy nie ma nas w domu, chcemy zadbać o bezpieczeństwo i oszczędzić energię (możliwa jest oszczędność na poziomie nawet do 50%). Nie mamy czasu na podlewanie ogrodu ?? Nie ma problemu – nasz dom zrobi to za nas. Ba!! Nawet nie musimy zatrudniać ogrodnika do koszenia trawy jeśli sami nie mamy na to czasu – zrobi to za nas maszyna. Zautomatyzowany system to luksus pozwalający na dowolne sterowanie domem , np pilotem czy telefonem komórkowym. Możemy zdalnie sterować ogrzewaniem , klimatyzacją, roletami, światłem, sprzętem domowym oraz alarmem. Inteligentny dom zadba także o nasze zwierzęta dozując o odpowiedniej porze jedzenie oraz uzupełniając świeżą wodę do picia.  Takie rozwiązania warto zaplanować już na etapie projektowania budynku , mając na względzie ukrycie wszystkich instalacji i zminimalizowanie włączników, unikając przymusowego remontu jeśli chcemy wprowadzić takie udogodnienia w już istniejącym domu.  Niewątpliwie jest to dość drogie rozwiązanie i kompleksowo realizowane stosunkowo rzadko. Koszt projektu i realizacji inteligentnej instalacji na metrażu około 160m2 to około 150 tyś zł. Ale wyobraźmy tylko sobie, jak miło jest gdy wanna sama napełnia się wodą, gdy wychodząc z niej na podgrzaną matę czeka na nas ciepły i podgrzany ręcznik, gdy wracając do domu czeka na nas świeżo zaparzona w ekspresie kawa, dom jest przewietrzony, zwierzęta nakarmione, w powietrzu rozpylony jest ulubiony zapach. Żyć nie umierać !

Domy wielopokoleniowe

Z jednej strony istnieje tendencja do zmniejszania powierzchni domów, już nie budujemy tak jak dawniej, wielkich rezydencji, w których można się pogubić. W obecnych czasach poszukujemy raczej małych domów , o powierzchni dostosowanej do naszych potrzeb i naszego stylu życia. Wpływ na to ma głównie aspekt finansowy. Wiadomo – po co ogrzewać powierzchnię której de facto nie używamy, oświetlenie korytarza o powierzchni 50 m2 również jest droższe (więcej punktów świetlnych) niż dwa razy mniejszego, koszty realizacji i materiałów również nieporównywalnie zmniejszają się wraz z powierzchnia zabudowy budynku, no i wreszcie – ceny działek . Coraz częściej kupujemy działki mniejsze, bez możliwości zaprojektowania wielkich ogrodów, jedynie małymi przydomowymi ogródkami, w przestrzeni których zmieści się stolik z krzesłami i duży parasol zamiast wielkiej strefy rekreacyjnej w postaci dużej altany, pętli ścieżek, stawików, kładek, ławeczek.

Wyjątkiem są domy wielopokoleniowe. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby w jednym domu znalazło się miejsce dla dwóch rodzin, tj dziadków i rodziców z dziećmi. Takie rozwiązania również kształtuje nasz styl życia. Starszych ludzi nie zawsze stać na utrzymanie domu, a ciasnota jaka zapanowała ostatnimi czasy w przestrzeni miejskich osiedli mieszkalnych jest częstokroć powodem dla którego ci ludzie nie decydują się na mieszkanie w bloku. Są to osoby, które niewątpliwie potrzebują spokoju ,  zieleni kontaktu z naturą. Dysponują także większą ilością czasu , którego często nie potrafią zagospodarować w ciasnym M3. Wolność, której potrzebują da im na pewno dom , zaprojektowany zgodnie z potrzebami zarówno starszego jak i młodszego pokolenia. Domy wielopokoleniowe mają większą powierzchnię, zazwyczaj oddzielne wejścia , a mieszkania w nich są całkowicie niezależne w stosunku do siebie. Wówczas każdy z mieszkańców posiada swobodę, tak ważną w codziennym życiu, swój własny kąt, oddzielne życie tak na prawdę, jednak świadomość tego, że tuż obok są nasi rodzice, nasze dzieci i wnuczki niewątpliwie pozytywnie wpływa zarówno na psychikę jak i jakość życia.

Projekt domu dla rodziny wielopokoleniowej to szczególne wyzwanie dla projektanta. Choć to nie architektura jest najważniejsza dla dobrego współżycia między ludźmi, to jednak zadaniem architekta jest takie zaprojektowanie przestrzeni, aby ułatwić a nie utrudnić wspólne życie trzem pokoleniom mieszkającym pod jednym dachem. Dlatego tak ważne jest zrozumienie potrzeb danej rodziny i stworzenie projektu budynku bez barier. Człowiek w zależności od wieku w jakim się znajduje ma zazwyczaj inne potrzeby i inne wymagania.  Starsi ludzie nie lubią radykalnych zmian i skomplikowanych rozwiązań, młodzi zaś pędzą za nowoczesnością i wygodą. Jak to pogodzić? Najlepiej stworzyć dom , posiadający dwie niezależne części mieszkalne. Daje nam to dużą swobodę w późniejszym życiu i jednocześnie eliminuje  problemy życia codziennego. Wejście główne może być wspólne, ale zaraz po przekroczeniu progu domu drogi mieszkańców mogą się rozdzielać. Dzięki oddzielnym kuchniom, strefie nocnej czy wypoczynkowej łatwiej sprostać wymaganiom każdego z mieszkańców , nie ingerując zbytnio w ich prywatne życie. Ważne , aby taki dom nie stanowił bariery dla starszego pokolenia , mowa tu o unikaniu wysokich schodów przed wejściem głównym, takim rozplanowaniu funkcjonalnym, aby starsi ludzie mieli możliwość mieszkania na parterze , posiadali szersze wejścia, i aby unikać różnic poziomów w przestrzeni mieszkania. Warto także przemyśleć kwestię akustyki, tak aby domowy harmider nie zakłócał ich spokoju. Bardzo dobrze , jeśli uda nam się wydzielić strefę ogrodową zarówno dla dziadków jak i dla młodego pokolenia. Wówczas imprezy grillowe lub inne atrakcje odbywające się w ogrodzie nie będą przeszkadzały starszym ludziom w odczuwaniu przyjemności z posiadania werandy, tarasu czy małego ogródka.

Oczywiście można zaplanować także dom, który będzie posiadał dwa niezależne budynki połączone ze sobą w zwartej bryle. Wówczas swoboda życia jest jeszcze większa, a bliskość rodziny tak samo spełniona jak w poprzednim wypadku. Część dla starszego pokolenia może być zaprojektowana jako odpowiednio mniejsza w stosunku do tej przeznaczonej dla pokolenia młodszego uwzględniając potrzeby każdego z mieszkańców. Tak na prawdę , forma i kształt oraz funkcja takich obiektów w bardzo dużym stopniu zależy od potrzeb danej rodziny, relacji międzyludzkich , od sposobu życia i preferencji.


Przeglądając internet natrafiliśmy na dość niewielką ofertę domów wielorodzinnych typowych , spełniających założenia , o których pisaliśmy wcześniej. Wydaje się więc jak najbardziej logicznym skorzystanie w takim przypadku z usług doświadczonego architekta, który niczym krawiec „uszyje” dom na miarę.

Rezydencje pełne relaksu i atrakcji

Mało popularne , ze względu na dość spore koszty , ale niewątpliwie będące obiektem marzeń wielu z nas. Rezydencje! Czyli domy z basenem, ze strefą rekreacji w przestrzeni ogrodu, z częścią sportową, etc. Zazwyczaj projektowane na indywidualne zlecenie zgodnie z potrzebami jego przyszłych mieszkańców, ale w sieci można znaleźć stosunkowo bogatą ofertę wśród gotowych projektów. Poniżej przedstawiamy kilka domów typowych, które naszym zdaniem są ciekawe pod względem architektonicznym, a także dla porównania – wybrane przykłady polskiej architektury na indywidualne zlecenie oraz architektury zagranicznej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: